Ημερομηνία και ώρα

Όλες τις ημέρες
19825
19989

Στις 4 Απριλίου 2024 η Β και Γ τάξη του Γυμνασίου Ευυδρίου πήγε πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή. Προορισμός ήταν η Πάτρα, αλλά η πρώτη στάση έγινε στους Δελφούς. Εκεί ξεναγός μας μίλησε για την Πυθία, τους αμφσημους χρησμούς, τα αφιερώματα. Αφού περπατήσαμε στον χώρο καταλήξαμε στο μουσείο που εκτός από τον περίφημο Ηνίοχο  θαυμάσαμε και τα αφιερώματα που προέρχονται από τον τόπο μας, τα Φάρσαλα. Στη συνέχεια του ταξιδιού περάσαμε την εντυπωσιακή γέφυρα Ρίου Αντιρρίου και φτάσαμε στην Πελοπόννησο. Εκεί κατευθύνθηκαμε στο Achaia Clauss, το διάσημο οινοποιείο που λειτουργεί από το 1861 και στα κελάρια του γράφεται η ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας. Ξεναγηθήκαμε στους όμορφους χώρους του, σαν σκηνικό ταινίας. Μετά φτάσαμε στην Πάτρα, ξεκουράστηκαμε στο ξενοδοχείο και το βραδάκι βγήκαμε μια βόλτα στην πόλη. Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με επίσκεψη στα αιματοβαμμένα Καλάβρυτα. Φτάσαμε στον τόπο θυσίας, στο βουνό, και μάθαμε πώς οι Γερμανοί θυσίασαν όλο τον αντρικό πληθυσμό της πόλης, από 14 ετών και πάνω, περίπου 700 άτομα. Κάτω, στην πόλη των Καλαβρύτων, πήγαμε στο μουσείο, το Δημοτικό σχολείο που είχαν κλεισει τον άμαχο πληθυσμό, κι είδαμε το συγκλονιστικό χάλκινο σύμπλεγμα με την γυναίκα που κουβαλά σε μια κουβέρτα το σώμα του σκοτωμένου άντρα της και δίπλα της τα δύο παιδιά τους αναζητούν το βλέμμα της. Στη μονή Αγίας Λαύρας και στο Μέγα Σπήλαιο  ξεναγηθηκαμε από μοναχούς που η ιστορική τους εμβρίθεια πλατυνε τις γνώσεις μας για την εποχή της επανάστασης αλλά και τον δεύτερο παγκόσμιο. Επιστροφή στην Πάτρα και το βράδυ τραγουδήσαμε και χορέψαμε σε μια ταβέρνα της Πάτρας. Το τελευταίο πρωί φύγαμε για το μαρτυρικό Μεσολόγγι. Εκεί στον Κήπο των Ηρώων συγκλονίστηκαμε από την ξενάγηση του Γιώργου Αποστολακου, ξεναγού που προσφέρθηκε να μοιραστεί τις απίστευτες γνώσεις του μαζί μας. Στο Μουσείο Άλατος μάθαμε για το μπλε αλάτι της Περσίας και το μαύρο αλάτι της Χαβάης και για τον τρόπο που εργάζονταν παλιά αλλά και σήμερα με το αλάτι στο Μεσολόγγι. Στην επιστροφή στάση στο όμορφο Γαλαξίδι και στην Άμφισσα... και κάποια στιγμή, αργά το βράδυ, φτάσαμε και πάλι στο αγαπημένο μας σχολείο. Τα περάσαμε όμορφα!

Σύνδεση διαχειριστή

Ευύδριο - Λόφος, Φάρσαλα